Wed, 20 Feb 2019
| Strategic Outlook Strategic Outlook  |  Uzmanlar  |  Hakkimizda  |  Yönetim Kurulu  |  Danışman Grubu  |  Dost Siteler  |  İletişim
 

TÜRKIYE-RUSYA İLIŞKILERINDE KESKIN VIRAJ

Türkiye-Rusya İlişkilerinde Keskin Viraj
1-Rusya Büyükelçisi’nin öldürülmesinin ardında yatan sebepler nelerdir?
Rusya Büyükelçisi Karlov’un öldürülmesinin basit bir olay olmadığını düşünüyorum Çünkü Büyükelçiler son dakikaya kadar gidecekleri yer hakkında güvenlik açısından bir sıkıntı olmayacaksa katılım sağlarlar. Çoğu zaman programı en yakındaki korumalar dahi en son öğrenir. Böyle bir koşulda 22 yaşında genç bir polisin Sayın Büyükelçiyi öldürmesi sorgulanması gerekir. Biliyorsunuz 15 Temmuz Baş kaldırışı FETÖ terör örgütü tarafından yapılmıştı. Hükümet 15 Temmuz sonrası birçok polis memurunu FETÖ üyesi olması sebebiyle görevden almıştır. Fakat bazı gizli FETÖ mensubu polislerin hala görevde olduğu biliniyor fakat isimleri netleştirilememişti. Bu eylemi yapan terörist böylesi bir eylemi planlarken yalnız olmadığını düşünüyorum. Mutlaka dış istihbarata sahip belli bir grup tarafından yönlendirilmiştir. Terörist saldırının zamanlaması maalesef çok manidar bir döneme denk gelmiştir. Öncelikle Türk akımı projesi 9 Ocakta Duma’da onaylanacaktı ve bugün dış işleri bakanları düzeyinde Suriye konusu ele alınacakken böylesi bir saldırı Rusya ile Türkiye ile yakınlaşmasından rahatsız olanlar tarafından yapıldığını düşünüyorum. Bu olayı planlayanlar Türkiye’nin “zayıf bir devlet” olduğu algısı yaratmaya çalıştığını düşünüyorum çünkü bu saldırılardan evvel İstanbul ve Kayseri’de PKK canlı bomba patlatmıştı hemen bu olayların akabinde Büyükelçinin öldürülmesi bana göre Türkiye’de kaos ortamının dozunu arttırmak isteyenler tarafından yapılmıştır. Bu saldırı ile  Rusya’ya verilen göz dağı çok net doğrudan Putin’e verilmiştir. Son dönemde Rusya dünya politikasındaki ağırlığını Suriye krizi ile birlikte en üst noktaya çıkarmıştır. ABD basını Rusya’nın bu gücünün ardında başarısız Obama yönetimini suçlamıştır. Tam bu esnada yeni Başkan Trump Rusya ile iyi ilişkilere sahip Exxon mobil CEO’sunu dış işleri bakanı olarak atayacağını belirtti. Seçim kampanyalarından bildiğimiz üzere Trump’ın kısmen Putin’e yakın bir karakter olduğu hatta biraz hayranlıkta beslediği söylenebilir. Dünya Trump’ın dış işleri bakanı tercihinden dolayı Rusya ile ilişkiler tam yumuşayacak derken böylesi bir saldırının olması Trump döneminde de ABD-Rusya gerginliğinin devam etmesini isteyen gizli bir gücün olduğu söylenebilir. 
2-Bu hadise Türkiye Rusya ilişkilerine nasıl tesir eder?
Rusya saldırı anından itibaren Türkiye’nin samimiyetine inandığını söyleyebiliriz, çünkü uçak krizinden itibaren Türkiye ve Rusya ikili ilişkilerinin tekrar eski haline gelmesi için yoğun çaba harcamıştır. Buna rağmen ilişkilerin eski haline gelebilmesi için zamana ihtiyaç olduğu birçok kez taraflarca beyan edilmiştir. Böylesi bir ortamda saldırının gerçekleşmesi bana göre iki amaçlı olabilir. Birincisi Türkiye’de kaos ortamını artırarak Türkiye’nin NATO’ya daha çok muhtaç bir hale gelmesi amaçlanabilir. İkinci amaç ise Türkiye’nin Batı’dan tamamen zayıf devlet algısı yaratılarak dışlanması ve Rusya’ya daha çok yaklaşması amaçlanmış olabilir. Bu iki politik amaç şu anki Türk dış politikası ile tamamen çelişmektedir. Şu an Türkiye Sadece Batı devletleri değil Doğu’da bulunan devletler ile ilişki geliştirmeye çalışıyor. Bu terörist saldırı sanki Türkiye’yi Rusya’nın yanına biraz daha itecek gibi görünmektedir. 
3-Suriye krizi ile ilgili öngörünüz nedir?
Suriye krizi çözülmeden ben Ortadoğu’daki suların durulacağını tahmin etmiyorum. Rusya Çeçenistan’da olduğu gibi Suriye’de kendine bağlı bir Kerimov aramaktadır. Bu bağlamda bu terörist saldırının ardından Esad sonrası gelecek isim konusunda Türkiye’nin evet diyebileceği bir isim üzerinde anlaşma olasılığı bana göre artmıştır. Rusya şunun farkındadır Suriye krizini çözüme bağlamadan bölge istikrara kavuşamayacaktır. Bundan dolayı süreci biraz daha hızlandıracaktır. Rusya eğer Suriye’de Beşir Esad sonrası için Türkiye ile anlaşırsa IŞİD ile mücadele konusunda Batı’nın mücadelesini uzaktan izlemekle yetinerek Batıya mesajını net verme yolunu tercih edebilir. 
4-Bu saldırı Türkiye’nin terörle mücadlesini etkiler mi?
Türkiye’nin üç çeşit terör problemi vardır. Birincisi FETÖ terör örgütüdür. İkincsi PKK’dır, üçüncüsü IŞİD’tir. Türkiye kamuoyu  bu üç terör örgütünün Batı’da lojistik ve manevi destek aldığını düşünmektedir. Türkiye Büyükelçi’nin öldürülmesinden sonra Batı’dan uzaklaşmaya devam edebilir. Çünkü Suriye krizine Batı çözüm bulamamış hatta Türkiye’yi ateşin içine atarak geri çekilmiştir. Bundan dolayıdır ki Türkiye kendi istemi dışında gittikçe Suriye krizinin bir parçası olmuşlardır. Bugün bu terör örgütlerinin zayıflatılabilmesi için Suriye Krizi’nin sonuçlandırılması gerekmektedir. Bu bakımdan Türkiye Suriye Krizinde kim daha çok çözüm yanlısı olacaksa o tarafa biraz daha yakınlaşacaktır. Çünkü bütün devletleri karşı karşıya getirecek buz dağı olan  Beşir Esad Sonrası ve IŞİD sonrası Suriye ve Irak’ın poziyonu hakkında hiçbir devlet net bir fikire sahip değil ve çıkarları çatışıyor. Gelecekte devletler arası bir çatışmaya yol açabilecek bu soruların cevabının bir an önce netleştirilmesinin terör olaylarının önüne geçecek en önemli adım olacağı söylenebilir.
Dr. Yusuf ÇINAR, USBED Başkanı.
Röportajın yayımlandığı yerler:
http://sia.az/az/news/politics/583407-bu-hadiseni-rusiya-turkiye-yaxinlasmasindan-narahat-olan-quvveler-toredib
http://yenicag.az/sefiri-oldurenler-turkiye-haqda-zeif-dovlet-tesevvuru-yaratmaga-calisirlar-turk-politoloq/
http://www.kavkazgeoclub.ru/content/kto-vinovat-v-teraktah-islamisty-gyulen-cru
23.12.2016 - Hit : 1316


  • Bizi Facebook'ta Bulun


 
Tum Haklari Saklidir - 2013 © USBED | Editor alioztarsu