Wed, 20 Feb 2019
| Strategic Outlook Strategic Outlook  |  Uzmanlar  |  Hakkimizda  |  Yönetim Kurulu  |  Danışman Grubu  |  Dost Siteler  |  İletişim
 

DIJITAL ÇAĞıN KAZAKLARı: RUS HACKERLAR

Dijital Çağın Kazakları: Rus Hackerlar
"Suçum merakımın bir parçası. Ben bir hacker'ım... Beni engelleyebilirsiniz ama hepimizi durduramazsınız." 
(Dünyaca ünlü "Hacker'ın Manifestosu" adlı uluslararası metinden)
Bilindiği üzere Kazakların (Cossacks) Rus tarihinde ayrı bir yeri vardır. Özgür ve maceracı bir ruha sahip, otoriteyle araları pek hoş olmayan Kazaklar, Rus ordularında genellikle sınır bölgelerinin korunması gibi görevlerde kullanılmışlardır. Bilhassa Orta Asya ve Sibirya'nın Rusya tarafından ele geçirilmesinde önemli katkılar sağlamışlardır. 
İnternetin yaygınlaşması ve dijital çağa girilmesiyle beraber, tüm dünya tıpkı Kazaklar gibi asi ruha sahip yeni bir fenomenle daha tanıştı: Rus hackerlar. Dünya çapında şirketleri dize getiren, ülkelerle sanal savaşa tutuşan Rus hackerlar için dijital çağın siber kazakları benzetmesi yapılıyor. 
Rus hackerların adını dünya ilk kez 1989 yılında duydu. Batı Almanya'daki (Henüz Berlin Duvarı yıkılmamıştı) Chaos Bilgisayar Kulübü ile bağlantılarını kullanan hackerlar, Amerikan devletine ve şirketlerine ait sistem kodlarını KGB'ye satmışlardı. Bu, tarihin ilk siber casusluk vakasıydı.
Bilinen en ünlü Rus hackerlar arasında, Dmitry Sklyarov, bilgisayar güvenliği konusunda haklı bir ün kazanan kişilerden bir tanesi olmayı başarmıştır. 17 Haziran 2001 tarihinde Las Vegas'ta gerçekleştirilen bir siber güvenlik konferansına konuşmacı olarak katılan Rus vatandaşı Dmitry Sklyarov, konferansın bitiminde karşısında FBI görevlilerini bulmuştu. Konferans sırasında Adobe firmasının elektronik kitap formatı olan PDF şifreleme mantığını açıklayan ve bu şifre korumasının nasıl aşılabileceğini anlatan Dmitry Sklyarov, bu konuşması yüzünden ABD'nin "Digital Millennium Copyright Act" – "Dijital Binyıl Telif Hakkı Anlaşması"nı ihlal etmekten yargılanan ilk kişi oldu.  Bir süre Amerika'da tutulan Dmitry, 2001 yılının Aralık ayında şartlı olarak ülkesine dönebildi. Bu olayla ilgili en ilginç gelişmelerden bir tanesiyse Dmitry'nin daha sonra Adobe firmasına şifreleme konusunda danışmanlık yapmasıdır.
Rus hackerların yani "siber kazaklar"ın en son vukuatı, geçtiğimiz haftalarda iş dünyasına hitap eden sosyal ağ sitesi LinkedIn'e ait 6.5 milyon şifreyi ele geçirmeleri. Bundan önce Kasım 2011'de, ABD Illinois eyaletine hizmet veren su tesisatına bir sanal saldırı düzenledikleri biliniyor. Uzaktan, su pompalarını kontrol eden bilgisayar sistemine sızarak, pompaları hızla açıp kapama yoluyla bozmuşlar, böylelikle Ilinois eyaletinin bir kısmını bir süre susuz bırakmışlardı.
Rus hackerlar, ilk siber savaşın görülmez sanal askerleri olarak da tarihteki yerlerini aldılar. 27 Nisan 2007'de, Estonya'nın başkenti Tallinn'deki askeri mezarlıkta yer alan Sovyet dönemine ait bronz bir Kızıl Ordu asker heykelinin Estonya hükümeti tarafından alınan kaldırılma kararına karşılık olarak, Estonya devlet kurumlarının ve bakanlıklarının internet siteleri, bankalar, gazeteler ve TV siteleri siber kazaklar tarafından çökertilerek Estonya'nın internet alt yapısına büyük zarar verildi. O dönemde Estonya Dış İşleri bakanı Urmas Paet, bu sanal saldırılardan dolayı doğrudan Kremlin'i suçlamıştı fakat daha sonra Estonya Savunma Bakanı, bu saldırılarla Rus devlet otoriteleri arasında bir bağ kuracak yeterli kanıta sahip olmadıklarını söyleyecekti. Estonya'ya dönük olarak gerçekleştirilen tarihin bu ilk sanal savaşı, NATO'nun saldırıların ardından bir araya gelerek bir siber savaş doktrini oluşturmasına yol açması nedeniyle de önemlidir. 
2008 yılındaki Rusya-Gürcistan savaşında, Rus hackerlar tekrar devreye girerek, pek çok kritik Gürcistan kamu kurumunun internet alt yapısını çökertmişti. Savaşın başladığı 8 Ağustos gününden bir gün evvel, sanal saldırılar Gürcistan devlet başkanı Mikheil Saakashvili'nin "president.gov.ge" adresindeki internet sitesinin devre dışı bırakılmasıyla başlamıştı. Ardından Gürcistan Haber Ajansı GHN'nin sitesi ve diğer belli başlı gazetelerin ve haber sitelerinin internet siteleri çökertilerek, Gürcistan'ın medya gücüne büyük bir darbe vurulmuş ve Gürcistan'ın dış dünya ile iletişiminde büyük zaafiyet yaşanmıştı. Gürcistan Dış İşleri Bakanlığı'nın internet sitesi de yoğun sanal saldırıya uğrayan web siteleri arasındaydı. 
Sonuç olarak denilebilir ki, Rusya 21. yy'da siber güvenliğin önemini ve askeri potansiyellerini en erken fark eden ülkeler arasında. Eskiden Çarlık Rusya'sında sınır bölgelerini koruyan ve yeni toprakları ele geçiren kazaklar gibi, bu kez Rus hackerlar, diğer adlarıyla "Siber Kazaklar" Rusya'nın internetteki sanal sınırlarını korumakta ve Rusya'nın diğer ülkelerle yaşadığı reel savaşlarda siber kuvvetler olarak ülkelerine yardım etmekteler.
İsmail Yiğit, Analist, USBED

30.9.2013 - Hit : 2538


  • Bizi Facebook'ta Bulun


 
Tum Haklari Saklidir - 2013 © USBED | Editor alioztarsu