Tue, 23 Apr 2019
| Strategic Outlook Strategic Outlook  |  Uzmanlar  |  Hakkimizda  |  Yönetim Kurulu  |  Danışman Grubu  |  Dost Siteler  |  İletişim
 

TÜRKIYE-RUSYA-AMERIKA EKSENINDE SURIYE VE FıRAT KALKANı OPERASYONU

Türkiye-Rusya-Amerika Ekseninde Suriye ve Fırat Kalkanı Operasyonu
-ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un yaptığı görüşmede, iki ülkenin Suriye konusundaki farklılıklarını aşamadığını belirtti. Amerikan ve Rus diplomatlar, Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad ve muhalifler arasında, iki ateş arasında kalan milyonlarca sivile insani yardım götürülmesini sağlayacak bir ateşkes imzalanmasına aracılık etmeye çalışıyor. Ve ABD ile Rusya arasında Suriye'deki iç savaş üzerine yapılan görüşmelerin sonuçsuz kalması ne gibi sorunlara sebebiyet verebilir?  
Ayrıca, ABD ile Rusya anlaşamıyor, Türkiye ise koalisyon güçleri ile beraber Fırat Kalkanı operasyonunu yapmaktadır. İleri ki zamanda ABD Türkiyeyi olumsuz yönde etkileyecek kararlar kabul edebilir mi ya da alabilir mi?
15 Mart 2011 tarihinden bu yana süren Suriye iç savaşı, Amerika ve Rusya'nın samimiyetsiz şekilde atmış olduğu adımlar nedeniyle daha da büyümüş ve Suriye'deki çocukların bu durumdan en fazla etkilenmesine neden olmuştur. Suriye'den çevre ülkelere göçler yaşanmış ve milyonlarca insan kendi topraklarını terk etmek zorunda kalmışlardır. Ayrıca bölgedeki ehemmiyetsiz durum terör örgütleri içinde fırsat olarak görülmüş ve IŞİD gibi yeni oluşumların yeşermesine ve sadece bölge devletleri üzerinde değil diğer Batı devletleri üzerinde de etkiler bırakmış ve bırakmaya devam etmektedir. Bölgenin en büyük sorunu bana göre insan haklarının ve uluslar arası hukuk kurallarının yok sayılması ve bölge insanlarının katledilmesi ve vahşi şekilde öldürülmesidir. Türkiye insani yardımları sağlamak için öncülük etmekte ve çeşitli kurumlar aracılığıyla bölge halkına destek olmaya çalışmaktadır. Fakat Suriye içerisinde bulunan terör örgütlerine farklı devletler tarafından destek verilmesi ve örgütlerin bu devletler tarafından Türkiye'ye karşı kullanılması hem bölgedeki hem de Suriye'deki insani durumun giderek kötüleşmesine neden olmaktadır. Geçen 5 yıllık süre zarfında ne Amerika'nın ne de Rusya'nın ortak payda da buluşamaması da bu vahşetin devam etmesine neden olmuştur. Sorunuzda eğer bu iki devlet anlaşamazsa bu durum ne gibi olaylara sebebiyet verebilir diye sormuşsunuz ve kısaca bunu cevaplamak gerekirse Suriye'deki kanda parmağı eli olan bu ülkelerin atacağı adım ne olursa olsun geçmişi geri getirmeyecek bölgedeki insan hakları ihlallerini durdurmayacak ya da bölgenin düzene girmesini kolaylıkla sağlamayacaktır. Kendi ellerindeki kanı dahi temizlemekten aciz olan Amerika ve Rusya'nın bölge üzerindeki emelleri bilinmekte ve yasa dışı silahlar kullandıkları ya da temin ettikleri bilinmektedir. Geçen 5 yıllık süre zarfında bölgede vefat eden, katledilen yada tecavüze uğrayan bu insanlara insani yardımlar götürmek ya da onların sorunlarına çare bulmaktansa daha fazla gerginliğin tırmanmasına neden olan ülkelerin ortak payda da buluşamayacağını düşünmekteyim. Ayrıca iç savaşın sonlandırılmasına yönelik girişimlerde bulunulması ve özellikle de ortak payda da buluşulması şu anda imkansıza yakındır. Çünkü hem Amerika hem de Rusya olaya farklı yönlerden yaklaşmakta ve sorunun çözülmesi için tavizler vermemektedirler. Eğer en kısa süre zarfında ortak payda da buluşulamazsa Suriye'de kalan az sayıdaki insanında yok olmasına neden olacaklardır.
Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonu yapması hem Türkiye'nin kırmızı çizgileri ile örtüşmekte hem de Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik bir girişimdir. Suriye'nin Kuzeyinde faaliyet göstermeye çalışan terör örgütleri IŞİD ve PYD hem Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehdit etmekte hemde Türkiye'nin yeni bir güvenlik sorunu ile uğraşmasına neden olmaktadır. Bu bölgeden Türkiye'ye özellikle de Kilis'e atılan füzeler masum insanların vefat etmesine insanların korku içerisinde yaşamasına ve insanların hem maddi hemde manevi zarar görmesine neden olmaktadır. Ayrıca Irak'ın kuzeyi ile Akdeniz arasında bağlantı kurmaya çalışan PYD Türkiye'nin kırmızı çizgilerini zedelemektedir. Yukarıdaki sebeplerden dolayı Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonunu yapması ve koalisyon güçlerine destek vermesi normaldir. Sorunuzun tam cevabına gelecek olursak bu saatten sonra ABD bölge dinamiklerini ve özellikle de Türkiye'yi alacağı kararlarda göz ardı edemez. Türkiye-Rusya ilişkilerinin gelişmesi ve Türk demokrasi zaferinin getirmiş olduğu ortam Amerika'nın istemediği bir ortamdır ve kendisini bu ortamdan dışarıda tutmak istemeyecektir. Ayrıca ABD bu zamana kadar Türkiye'ye Suriye konusunda yeteri kadar destek vermemiş ve yalnız başına mücadele etmesine neden olmuştur. PYD konusunda dahi Türkiye'ye destek vermeyen ABD'nin bu saatten sonra alacağı kararlar açıkçası Türkiye'yi çok fazla etklilemeyecektir.
-Türkiye, Suriye'nin Kuzeyine yerleşen ve IŞİD militanları tarafından kontrol edilen Rakka kentinin bu militanlardan temizlenmesi için hazır olduğunu belirtmiş ve bu açıklama bizzat Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştır. Ayrıca Rakka'nın IŞİD'in merkezi olduğu ve buranın kurtarılması için birşeylerin yapılması gerektiği Obama'ya ile yapılan görüşmede de dile getirilmiştir. Ayrıca Sayın Erdoğan iki ülkenin üst düzey askeri yetkililerinin bu konuda görüşmesinin ve yürütülecek operasyonla ilgili görüş alışverişinde bulunulmasının önemli olduğunu belirtmiştir ve yapılacak operasyonun Türkiye'nin bu bölgede var olduğunun kanıtlanacağını göstereceğini söylemiştir.
IŞİD'in Rakka'yi ana merkezi daha doğrusu başkenti gibi kullandığı uzun zamandır belirtilmekte ve Suriye Ordusu'nunda Haziran ayının başlarında Rakka'ya girdiği ve IŞİD'e karşı operasyon yapıldığı söylenmiştir.. Ayrıca PYD'de burayı ele geçirerek kendi menfaatleri doğrultusunda bölgede ilerlemeye çalışmaktadır. Hatta daha da ileri gidersek Fransa Ağustos ayı içerisinde Rakka'daki silah ve mühimmat depolarını bombaladığını iddia etmiş ve bunları imha ettiğini duyurmuştu. Sayın Erdoğan'ın bunu tekrardan dile getirmesi IŞİD terör örgütünü tamamen ortadan kaldırmak için yapılmış bir girişimdir. Türkiye Fırat Kalkanı operasyonu ile bölgedeki hem PYD terör örgütünü hemde IŞİD terör örgütünü hedef almış ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesi için elinden geleni yapmaya çalışmıştır. Rakka'ya yapılacak operasyonda da Amerika ve diğer ülkelerle hareket etmenin önemi vurgulanmıştır. Ama burada dikkat edilmesi gereken konu Türkiye'nin Suriye konusunda daha fazla inisiyatif alması ve sorunu bir an çözmek için uğraşmasıdır. Bölgede var olan terör örgütleri sadece Türkiye'nin güvenliğine değil aynı zamanda uluslararası barış ve istikrara da etki etmekte ve diğer ülkelerde yapmış olduğu faaliyetlerle de bunu kanıtlamaktadır. Ayrıca diğer önemli konu ise Sayın Erdoğan bunu dile getirerek bölgeyi kaderine terk etmediklerini ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün ne kadar önemli olduğunu göstermeye çalışmıştır.
Memet Emin Erendor, Analist, USBED
Vefa Fereç Röportajı
11.9.2016 - Hit : 1487


  • Bizi Facebook'ta Bulun


 
Tum Haklari Saklidir - 2013 © USBED | Editor alioztarsu