Tue, 23 Apr 2019
| Strategic Outlook Strategic Outlook  |  Uzmanlar  |  Hakkimizda  |  Yönetim Kurulu  |  Danışman Grubu  |  Dost Siteler  |  İletişim
 

3 TEMMUZ 2011DEN 15 TEMMUZ 2016YA DEMOKRASI YÜRÜYÜŞÜ

3 Temmuz 2011den 15 Temmuz 2016ya Demokrasi Yürüyüşü
- 7 Ağustos 2016 tarihinde Türkiye'de büyük demokrasi yürüyüşü olacak. Türkiye'de neler oluyor? Sizce iyi gelişmeler olacak mı?
Türkiye kurulduğu günden bu güne kadar darbelere şahit olmuş ve halk bu darbelerden ve darbe girişimlerinden hep zararlı çıkmıştır. 15 Temmuzda yaşanan darbe girişimi ile beraber halk buna tepki koyarak demokrasiyi savunmuş ve darbe girişimini bertaraf etmiştir. Ayrıca 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe teşebbüsüne bakacak olursak Genelkurmay içerisinde tam destek bulamadığını da söylemek doğru olur. Kuvvet komutanları ve bazı rütbeli askerlerin dirayetli duruşu karşısında darbeci zihniyetine sahip olanlar bozguna uğramışlardır. Ayrıca şunu da söylemek gerekiyor FETÖ lideri Fetullah Gülen istediğini elde edememiştir. Türkiye'de son yıllarda meydana gelen gelişmelere bağlı olarak FETÖ'ye bağlı olan teröristler askeriye başta olmak üzere bütün kurumlardan arındırılmaya başlanmış ve bu kesimlerden gelen itiraflar karşısında da yapılan haksızlıklar dahil olmak üzere darbe girişiminin iç yüzü de ortaya çıkmaya başlamıştır. Son yıllarda diğer insanların haklarını yiyerek bir yerlere gelmeye çalışan bu örgüte ait teröristler ülke de birçok insanın ekmeği ile oynamış ve insanları çeşitli suçlarla itham ederek işlerinden olmasını sağlamışlardır. Ergenekon ve Balyoz davaları askeriye'ye olan güvenin azalmasına neden olmuş ve çoğu rütbeli onurlu asker tutuklanmış kimisi hastalanarak vefat etmişlerdir. FETÖ bu insanların haklarını ve onlara yaptıklarını hiçbir zaman ödeyemeyecektir ve şu anda da yaptıklarını çekmektedirler. Ayrıca 3 Temmuz 2011 yılında da şike davası adı altında Türkiye'nin en büyük spor kulübüne baskı yapılarak ele geçirilmeye çalışılmış ve bürokrasi dışında da spor alanına kayarak buradan da gelir elde etmek insanları kendi taraflarına çekmek istemişlerdir. 3 Temmuz 2011 şike davası FETÖ için dönüm noktasıdır. Fenerbahçe taraftarları FETÖ'cülere geçit vermemiş ve ilk defa bir duvara toslamışlardır. Geçen süre zarfında devlet kademesinde bulunan insanlarda kumpaslarla bertaraf edilmeye çalışılmıştır. 17/25 Aralık bu yönde ortaya atılmış ve birçok insan gözaltına alınmıştır. Fakat daha sonrasında yaşanan olaylarla bu durum ortadan kaldırılmıştır.
Fetullahçı Terör Örgütü son oyununu ise 15 Temmuz tarihinde Türk halkına karşı oynamış ve sahadan geri dönemeyecek şekilde mağlubiyetle ayrılmıştır. Kendi kafalarında kurdukları darbe planı ya da oyunu Türk halkını sağcısı solcusu Alevisi Kürdü demeden birleştirmiş ve herkesin FETÖ'ye karşı ortak tepki vermesine neden olmuş ve oyunlarını başlarına çevirmiştir. Kendi halkına kurşun sıkacak kadar ileriye giden bu teröristler kendi kuyularını kazmışlardır.
Türkiye'de şu anda yaşanan gelişmeler ülkemizin birliğini ve dirliğini arttıracak ve hakkı yenen insanların haklarını geri alması için olanak sağlayacaktır. Ben şahsen yaşanan gelişmeleri yani FETÖ'cülerin bütün kurumlardan temizlenmesini destekliyorum ve tüm Türk halkı da bu yönde ortak irade beyan etmekte hergün meydanlara koşarak demokrasi nöbetleri tutmaktadırlar. Yaşanan bu gelişmeler açıkçası halkımız için güzeldir ve birlik beraberlik duygularını geliştirmektedir. Bundan sonra yapılacak tek şey bu FETÖ'ye mensup teröristlerin tamamen temizlenmesi ve adalet karşısında ceza almalarıdır. Kendi insanına kurşun sıkan ileri de bu halka neler yapar tahmin etmek çok zor değildir. 
Ayrıca ek olarak şunu söylemekte yarar var bu süreçte bütün parti liderlerinin bir araya gelmesi ve darbe karşıtı görüşler bildirerek birbirlerine destek vermesi Türk siyasi hayatı açısından da kritik öneme sahiptir. Bu durum siyasilerin her ne kadar ideolojik olarak ayrı olsalar da zor zamanlarda birbirlerine destek verebileceklerini göstermektedir. Ortak mitingler yapılması da bu güzelliğin ayrı bir parçasıdır.
7 Ağustos'ta yapılacak miting ile demokrasi nöbetlerinin son bulacağı belirtilmiş ve bu mitingin herhangi bir partinin değil tüm Türkiye'nin olduğu açıkça ortaya serilmiştir. Bu mitingin düğün havasında geçeceğini ve insanların hangi fikre sahip olursa olsun bir araya geleceğini düşünmekteyim.
Mehmet Emin Erendor, Analist, USBED
Mamedov Ali Röportajı http://novosti.az/world/2781.html
2.8.2016 - Hit : 1282


  • Bizi Facebook'ta Bulun


 
Tum Haklari Saklidir - 2013 © USBED | Editor alioztarsu