Tue, 23 Apr 2019
| Strategic Outlook Strategic Outlook  |  Uzmanlar  |  Hakkimizda  |  Yönetim Kurulu  |  Danışman Grubu  |  Dost Siteler  |  İletişim
 

ASTANA GÖRÜŞMELERINDE SURIYE KRIZI ÇÖZÜLÜR MÜ?

Astana Görüşmelerinde Suriye Krizi Çözülür mü?
1-) Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Kazakistan'ın Astana kentinde yapılması beklenen barış görüşmelerinde her konuyu müzakere etmeye hazır olduğunu söyledi. İlk sorum. Bu görüşmelerde Türkiye’nin katılması bekleniyor mu? 
Türkiye ve Rusya Suriye’deki yeni inşa sürecinin garantörüdür. Dolaysıyla Türkiye Astana’da olacaktır. Suriye’de çatışmanın dönüştürülebilmesi için diyalog yolunun açık tutulması gerekiliyordu. Tarafların bir araya gelmesi önceki dönemlerde gerçekleşse de barış konusunda hiçbir devlet Astana görüşmelerindeki kadar umutlu olmamıştır. Bu bağlamda Türkiye Astana görüşmelerine katılarak çözümün bir parçası olduğunu göstermek isteyecektir. 
2. Esad her konusu müzakere etmeye hazırım diyor- eyer konu onun başkanlık koltuğunu bırakması olursa o zaman nasıl bir tavır sergileye bilir? 
Esad her konuyu tartışırım diyor ama Başkanlığı bırakırım demiyor. Esad bu söylemi kullanarak sorunu çözmek istediğine dair bir ön izlenim yaratmaya çalışıyor. Esad’ın çözümü gerçekten isteyip istemediği görüşmelerde ortaya çıkacaktır. Bana göre Rusya Esad’ın koltuğu bırakmasına sıcak bakmayabilir. Rusya muhaliflerin anayasal isteklerinin bir bölümünü kabul ederek Esad ile devam etmenin yolunu arayacaktır. Çünkü Esad ve Putin şuana kadar çok sıkı bir ittifak yaptılar şimden sonra bu nasıl bozulur ona bakmak lazım. Putin eğer Çeçenistan’daki Kadirov gibi birini bulursa Esad’a bırak diyebilir. Onun dışında ben Rusya’nın Esad’ın görevi bırakmasına sıcak bakmayacaktır.  Ben Esad’ın müzakerelerde muhalefet ile kendi koltuğunun sağlama alınmasının karşılığında bazı tavizler vermeye razı olabileceğini düşünüyorum. Örneğin muhaliflerin hükümet sisteminde daha çok yer alması gibi anayasal değişiklikler ile sorunun çözülebileceğine dair bir bakış açısı Esad tarafından bir argüman olarak sunulabilir.
3. Bu görüşmeler Suriye sorunu çözüme kavuşturursa Türkiye göç eden Suriyeli mültecilerin Suriye’ye gönderilmesi mesele gündeme oturacak mı?
Astana görüşmelerinden Suriye sorununun tamamen çözüleceğini beklemek hayalperest bir bakış açısı olabilir. Ben Astana görüşmelerinden birkaç başlıkta uzlaşma bekliyorum tamamen sorunun çözüleceği bir yol planı beklemiyorum. Velevki sorun tamamen çözüldü Türkiye’deki Suriyeliler ülkelerine döner mi? Bu sorunun cevabına evet diyebilmek çok zordur. Çünkü şuan Türkiye’de 3 milyon Suriyeli var ve bu insanlar savaş esnasında evini malını veya en az yakın bir akrabasını kaybetmiş insanlar Esad’a veya gelecek olan yeni bir isme güvenerek geri gitmesinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Suriyelilerin geri gitmesi için Suriye’de çatışmanın bitmesinin 3-4 yıl sürdürülebilmesi gerekir. Bu koşullarda dahi geri dönenlerin sayısının %30’larda olacağını düşünüyorum.
Yrd. Doç. Dr. Yusuf ÇINAR, USBED.
Röportaj Vefa Ferec, http://www.vesti.az/news/319113
11.1.2017 - Hit : 1657


  • Bizi Facebook'ta Bulun


 
Tum Haklari Saklidir - 2013 © USBED | Editor alioztarsu