Tue, 23 Apr 2019
| Strategic Outlook Strategic Outlook  |  Uzmanlar  |  Hakkimizda  |  Yönetim Kurulu  |  Danışman Grubu  |  Dost Siteler  |  İletişim
 

ABD SEÇIMLERI VE TÜRKIYE: SEÇIM SONUCUNUN OLASı YANSıMALARı

ABD Seçimleri ve Türkiye: Seçim Sonucunun Olası Yansımaları
1. Trump'ın yeni ABD Başkanı seçilmesi ile birlikte Türkiye-ABD ilişkileri size göre gelecekte hangi yönde gidecektir? Türkiye'yi yeni dönemde neler bekliyor? ABD nasil bir politika uygulayacak?
Herkesin merakla bekledigi ABD seçimleri nihayet sonuçlandı ve herkesin şaşkın bakışları arasında Donald Trump yeni ABD başkanı oldu. Medya başta olmak üzere ülkenin önde gelen anket şirketleri ve diğer şirketlerin desteğine rağmen Trump'ın seçilmesi hem ABD içerisinde hem de çoğu AB ülkesinde şaşkınlıkla karşılandı. Ülke içerisindeki protesto gösterileri bizlere demokratik olmayan devletlerdeki olayları anımsatmakta ve insanların seçilmişe olan saygısının demokratik devletlerde de ne kadar düşük oldugunu bizlere göstermektedir. Sorunuza gelecek olursam Trump seçildikten sonra başdanışmanının açıklamaları Türkiye ile olan ilişkilere ne kadar önem verdiğini ve bu ilişkileri geliştirmeye niyetli olduklarını ve müttefik olduklarını kanıtlayacak tarzda ama açıkçası bu açıklamaların doğruluğunu Ocak ayından sonra görebileceğimizi düşünüyorum. Michael Flynn'in söylemiş olduğu Türkiye ile ilişkiler öncelik olmalı sözünün kanıtını Ocak ayından sonra ABD'nin PYD ile olan ilişkilerinde ve bölgesel sorunlara bakış açısından görebileceğimizi düşünüyorum. Obama yönetimi her ne kadar Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi ilişkilere sahip olsa da son dönemde uygulanan politikalar iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu. Trump başkanlığında bu ilişkilerin gozden geçirileceği açıklamalardan belli olmaktadır. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişimi ile olan açıklamaları ve Erdoğan'a övgülerde bulunması önemlidir. 
Ama şunu da söylemek gerekli Trump'ın DAEŞ ile mücadelede Kürtlere olan hayranlıgını açıkça belirtmesi ve onları destekleyecegini göstermesi Türkiye ile ABD arasında sorun olmaya devam edecektir.
2. Bunun yanı sıra DAEŞ'e karşı yürütülen operasyonlar ve Suriye konusunda Rusya ile olan ilişkiler nasıl gelişecektir Trum yönetiminde?
Trump'ın seçilmesi Rusya devlet başkanı Putin tarafından da olumlu karşılanmış hatta medyadaki söylentilere göre eğer Clinton seçilseydi Halep'e saldırıda bulunacağı iddia edilmişti. Bu süreçte Trump'ın daha önceden ailesel olarak iyi ilişkilere sahip olduğu Rusya ile ilişkileri geliştirebileceğini düşünüyorum. Suriye konusunda ise Rusya ile olan ilişkilere baglı olarak strateji değişikliği olabilir.
Açıkçası şu anda kesin konuşmak çok zararlı ve ihtimaller üzerinden gitmek zorundayız. Siyasette her zaman söylem ile uygulama bir olmamakta ve ondan dolayı Trump'ın söylemleri ile hareket etmenin çok saglıklı olmadığını düşünmekteyim.
3. Trump'ın ABD Başkanı olması ile birlikte FETÖ lideri Gülen konusunda ne gibi gelişmeler yaşanabilir?
Michael Flynn'in şu açıklaması çok önemli: "Washington, Türkiye'nin Usame Bin Ladin'ine sığınak oluyor". Obama yönetiminin FETÖ lideri konusunda ki ağır hareketleri ve Türkiye'ye bu konuda sağlam ve dürüst tavır göstermemesi Trump ile bunun bu konuda değişebileceğini gösteriyor. Yanlıs bilmiyorsam ilk defa ABD içerisinde FETÖ lideri ile ilgili keskin bir cümle kuruldu. Her ne kadar FETÖ liderinin iadesi bir anda olmayacaksa da Trump yönetimi ile beraber bu sürenin kısalacagını ve bu konuda Türkiye'ye yardımda bulunacağını düşünüyorum tabi eğer bu şahıs ülkeden kaçmaz ise.
4. Trump ABD Başkanı olduktan sonra Ermenilerin Türkiye'ye yönelik iddiaları ile ilgili ne tür adımlar atılabilir?
Trump'ın bu konuda ne düşündüğü ile alakalı herhangi bir bilgi bulunmamakta. Ayrıca seçim sürecinde de bu konuya değinmemesi ve başdanışmanının Türkiye ile ilgili daha yakın ifadelerde bulunması da Ermenilerle olan ilişkilere nasıl yansır emin değilim. Trump çok farklı bir karakter ve seçim süreci boyunca da bazen patavatsız konuşmaları çok can sıktı. Bundan dolayı her yıl ABD tarafından 24 Nisan'da yapılan açıklamalarda Obama "büyük felaket" olarak yaşanan olayları nitelendirmiş ve Trump'ın kişiliğini de göz önünde tutarsak onun nasıl bir açıklama yapacağını kestirmek imkansız.
5. Trump'ın müslümanlara pek sıcak bakmadığı biliniyor. Bu durumda müslüman ülkelerle ve özellikle de Türkiye ile ilişkilere bu durum yansır mı ve aynı zamanda ABD'nin kendi içerisindeki müslüman kesime karşı politika uygulama ihtimali var mı?
Trump seçim sürecinde Müslümanlar ile alakalı bu ülkeye girmeleri yasaklanmalı şeklinde İslamofobik bir açıklaması bulunmaktaydı. Ayrıca ülkede bulunan camileri kapatmak istemesi gibi düşünceleri bulunmaktaydı ama daha önce dediğim gibi bu düşünceler değişebilir ve başkan olduktan sonra da değişmiş gibi duruyor. Bu söylemlerinin hepsi resmi sitesinden kaldırılmış ve Trump'ında diğer siyasetçiler gibi söylem-uygulama farklılığını gözler önüne sermiştir. Ayrıca bunu uygulamaya kalkmış olsa bile ülke içerisinde krize neden olabilir çünkü ABD içerisinde  de 4 milyon civarında Müslüman bulunmakta ve bunların ibadet hakkının ellerinden alınması en basitinden insan hakları evrensel beyannamesine karşıdır. Bu bilgiler kalkmamış olsaydı bile Trump bunu yapamazdı.
Mehmet Emin Erendor, Analist, USBED
Röportajın orjinali: http://m.vesti.az/news/312507
13.11.2016 - Hit : 1149


  • Bizi Facebook'ta Bulun


 
Tum Haklari Saklidir - 2013 © USBED | Editor alioztarsu